|
Math For Grocery
Shopping
Every time we go grocery shopping we have to use our math
skills. These skills include adding, subtracting, estimating, measuring, and
price comparing. Answering the following questions may help you With this
weekly chore. Let's see how well you can do as a smart shopper.
- Oranges are on special this week for $3.69 cents per dozen.
You can also buy the same oranges for 40 cents each. How much money will you
save if you buy a dozen?
- Can milk is on special for 79 cents per can. You decide to
buy six cans. What will be the total cost?
- Two liter milk is priced at $3.10 per carton. One liter milk
sells for $1.79. What is the amount of savings per liter if you decide to buy
the two liter carton?
- You checked in these three items; beans $1.49, carrots
$1.29, chicken $6.48. You gave the clerk a $20 bill. How much change should you
receive?
- Mary noticed that the six liter box of detergent was on
special for $4.59. The three liter box was also on special for $2.49. Which is
the better buy?
- All items in the meat department were reduced by 30% on
Saturday evening. Mary decided to buy some pork chops which were priced at
$6.30. How much will she save at the check out?
- Salt beef was selling for $3.49 per kilogram in the large
bin. A two kilogram bucket of salt beef was selling for $5.99. Which is the
better buy and by how much?
- Bread was on special for 99 cents per loaf. Jack has $5.00.
How many loaves will he be able to buy?
- Mary gets paid every Thursday. She is paid $360 per week.
She usually spends forty percent of her check on groceries. How much does Mary
spend on groceries?
- A kilogram of apples cost $3.49 which works out to about 35
cents per apple. At this price, approximately how apples should you expect to
get in a kilogram?
Answers:
1. $1.11 2. $4.74
3. 24 cents 4. $10.74 5.
Six liter box 6. $1.89 7. Bucket of
beef sells for 99 cents cheaper 8. 5 9.
$144 10. 10 |