Exercise 5
Real Estate
Lakegarden. Character home for sale, AAA condition, gleaming
hardwood floors, original woodwork, eat-in kitchen and sunroom. Vendor anxious.
Priced to sell. |
|
Use a map of the community and the real estate ads to find out which
area of the city offers what type of accommodation. Where are the most
apartments? Where are the most expensive homes? Where are the cheapest houses?
Which areas are commercial and which are residential. Make a list of what area
has what type of accommodations.
-
Look at some real estate ads. Notice what kind of words they use to
describe the home for sale. Create an ad to sell the home of your dreams.
|
Food Flyers
Food flyers include a wealth of learning opportunities for literacy
students. Even if they don't do their own shopping, everyone needs to know the
cost of food. Following are activities using food flyers.
Exercise 1
|
Create a shopping list of 5 items. Look through the flyers and find the
lowest prices for each item. On the WRITE program, write your list of 5 items,
the lowest price for each item and the name of the store selling the item.
-
Find an ad for food. Think about why you chose this ad: colour, logo,
picture, layout, etc. Write down what information you think should be in a food
ad (store name, location, hours, products, prices).
-
Pick a flyer and write a list of all the things in the flyer that you
think that no home should be without. Then write a list of items in the flyer
that you think are luxury items.
-
Name as many products as possible using the pictures from the food ads
writing them down in the WRITE program, then match the picture with the key
word.
You have $100 to spend for a two person family for one week. Create a
shopping list on WRITE. Look through the flyers and pick out the products you
need. Compare the prices between name brands and store brands. Put the price
for each item beside it on your list. Add up your total purchases and see how
close you come to $100.00.
|
|
|