Instructors can:

  • pre-teach the question: "How much is ___?"
  • ask learners to work in pairs. From the previous page, give three words with prices to one learner. Give the other three words and prices to the other learner. Learners ask each other the question "How much is the ___?" and write the prices in the blanks.

Learners can:

  • from the previous page copy the prices in the blanks.
  • cut up the words from the previous page and match the words to the pictures on this page.
  • look in current flyers and write the price of the items on the page.

graphic of a pencil_____graphic of a watch_____ graphic of a pencil_____graphic of a watch_____
graphic of a binder_____ graphic of a brush_____ graphic of a binder_____ graphic of a brush_____
graphic of an eraser_____graphic of a kettle_____ graphic of an eraser_____graphic of a kettle_____